İZMİR ÇIKIŞLI UÇAKLI KARADENİZ-BATUM TURU

  • Kültür Turu
  • 6 Gece, 7 Gün
  • Pegasus ile Aktarmasız Uçuş
  • İzmir Kalkışlı
  • İzmir Dönüşlü
Sorunuz

GEZİLECEK YERLER

Trabzon, Rize, Artvin, Batum, Giresun, Ordu, Samsun, Amasya, Çorum

Fiyat Hesapla

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

* 6 gece belirtilen otellerde yarım pansiyon konaklama
6 akşam yemeği
6 sabah kahvaltısı
Pegasus Hava Yolları ile gidiş dönüş uçak bileti
Profesyonel rehberler eşliğindetüm çevre gezileri 
Son model Mercedes marka araçlar ile ulaşım 
* Katar Turizm
 otobüs içi ikram ve hizmetleri 
Tursab zorunlu seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

* Öğle yemekleri 
* Yemeklerde alınacak içecekler 
* Müze Kart ve ören yeri girişleri
* Yurt dışı çıkış harcı ( 15 TL )
* Programda ekstra olarak belirtilen gezi ve eğlenceler 

ÖNEMLİ BİLGİLER

Gezi süresi 6 gece 7 gün olup otel konaklaması aynıdır. Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile program seyrinde değişiklik yapabilir. 0-2 yaş çocuklara otobüste koltuk ve otel konaklamasında yatak verilmez. Turlarımız otobüs, otel, tur programı ve rehberlik hizmetleriyle bir bütündür, ayrı ayrı düşünülemez. Kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar geri iade edilmez. Rezervasyon esnasında otobüs koltuk numarası verilmez.Haftalık turlarımızda otobus içerisinde rotasyon uygulanır.Yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde tur hareket tarihinden 10 gün öncesine kadar Katar Turizm seyahat acentesi turu iptal etme hakkına sahiptir. İptal durumunda Katar Turizm misafirlerine bizzat haber vermek ile yükümlüdür. Konaklama bölgelerinde ve otellerinde yoğunluğa bağlı olarak değişiklik yapılabilir. Hava muhalefeti nedeniyle ya da rehberinizin vermiş olduğu saatlere uyulmaması durumunda tur programında yazıldığı halde gezilemeyen yerlerden Katar Turizm sorumluluğu yoktur.

1. Gün - ATATÜRK KÖŞKÜ - AYASOFYA - SÜMELA MANASTIRI

Sabah 08:00 Adnan Menderes Havalimanı, Pegasus Havayolları Kontuarından biniş işlemleri sonrası 09:25 İzmir-Trabzon uçağıyla,yaklaşık bir saat kırk dakikalık yolculuk ile Trabzon havalimanına iniyoruz.  Burada bizleri bekleyen aracımıza binerek Ulu Önder Atatürk’ün Trabzon’u ziyaretleri esnasında kullandığı ve sonrasında halk tarafından satın alınıp kendilerine hediye edilen köşkü gezeceğiz. Atatürk Köşkü; Mustafa Kemal’in vasiyetinin bir bölümünü yazdığı yer olarak önemini korumaktadır. Ardından Trabzon’a gelen Komenos ailesi tarafından 1248-1263 yılları arasında kilise olarak yaptırılan, sonrasında cami ve savaş döneminde hastane olarak kullanılan Ayasofya Müzesini geziyoruz.Trabzon’un meşhur Telkarilerinden aldıktan ve Kazaziye sanatının inceliklerini gördükten sonra Altındere Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 1500 yıl önce iki keşişin kurduğu düşünülen Sümela Manastırı’na ulaşıyoruz. Altındere vadisine hâkim Karadağ’ın eteklerinde sarp kayalık üzerine kurulmuş olan manastırda ana kaya kilisesi, şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazma bölümlerini gezerek (Sümela manastırının restorasyon çalışmaları nedeniyle gezilemeyecek olması durumunda rehber anlatımları manastır girişinde yapılır.) Uzungöl Taşkıran'da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 
Konaklama: Golden İnn Otel /  Taşkıran Uzungöl 
Günün restoranı ve lezzeti: Akçaabat Nihat Usta, Akçaabat köftesi, piyaz, Laz böreği (Ekstra) 

2. Gün - HALDİZEN VADİSİ - UZUNGÖL - KARASTER ve LUSTRA YAYLALARI

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Uzungöl'ün dinlendirici doğası eşliğinde vereceğimiz serbest zamanın ardından minibüslerimize binerek Lustra ve Karaster yaylasına ulaşıyoruz. 2000 metrede aynı zamanda Uzungöl yamaç paraşüt sporunun yapıldığı bu noktada Karadeniz yayla hayatı hakkında bilgilerimizi alıp inceleme ve doğa yürüyüşlerimiz esnasında yöresel yayla evlerini görüyor acentemizin ikramı sıcak sütlerimizi içiyoruz. Daha sonra minibüslerimiz ile tekrar Uzungöl’e ulaşıyoruz. Burada aracımıza binerek bölgenin önemli el sanatlarından olan Rize bezleri alışverişlerimiz sonrasında Çamlıhemşin ilçesini görerek 1350 metrede bulunan ladin ve kayın ağaçları ile kaplanmış Ayder'e ulaşıyoruz. Gelintülü şelalesi ve kalegon gezileri sonrası küçük hediyelik dükkanlarında alışveriş ve doğa yürüyüşleri için vereceğimiz serbest zaman sonrasında Fırtına deresi kenarında bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği,konaklama ve yöresel Karadeniz gece eğlencesi otelimizde.

Konaklama: Naliya Otel / Fırtına Vadisi
Günün Restoranı ve lezzeti: İnan Kardeşler restorant, Alabalık saç kavurma, kuymak (Ekstra)
Alışveriş noktası: Zaimoğlu Rize Bezleri, Yöresel dokumalar, Sürmene çay fabrikası.

3. Gün - FIRTINA DERESİ - RAFTING - ZİL KALE - PALOVİT ŞELALESİ - BORÇKA KARAGÖL

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Fırtına vadisi güzelliklerini tanımaya başlıyoruz. Ülkemizde yağmurlu gün sayısının en fazla olduğu, zengin flora ve faunaya sahip olan Fırtına vadisinde arzu eden misafirlerimiz Fırtına deresinde rafting yapabilir, dileyen misafirlerimiz de bir kartal yuvası konumundaki ekstra Zil kale ve Palovit şelalesi gezilerine katılabilirler. Gezilerimiz sonrasında ekstra turlara katılmayan misafirlerimizi de otellerinden aldıktan sonra topraklarının %95 ‘i ormanlarla kaplı olan, ağaç türleri açısından Türkiye’nin en zengin arazisine sahip Artvin çevresi gezimize başlıyoruz. Çoruh ırmağı kenarından yolculuğumuzu gerçekleştirirken vereceğimiz fotoğraf molaları ile birlikte Artvin’in Borçka ilçesine varıyoruz. Burada minibüslerimize binerek deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte bulunan çevresi yağmur ormanlarına benzeyen bir eko sisteme sahip olan Karagöl’e ulaşıyoruz (ekstra). Orman denizi olarak adlandırılan Karagöl’ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir. Karagöl gezisi ardından minibüslerimize binerek Borçka'ya geri dönüyor,Hopa'da bulunan otelimize ulaşıyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Konaklama: Paluri Otel / Hopa
Günün restoranı ve lezzeti: Fırtına Deresi Osmanlı Alabalık, Lahana çorbası, Alabalık tava veya ızgara, Muhlama (Ekstra)

4. Gün - TAM GÜN BATUM TURU - SANAT MÜZESİ - BOTANİK PARKI - KATEDRAL

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Sarp sınır kapısına ulaşıyoruz. Sadece nüfus cüzdanlarımızla gümrük kapısından geçerek Karadeniz’in Gürcistan sınırlarındaki gezilerimize başlıyoruz. İlk olarak Batum yolu üzerinde bulunan tarihi Gönye Kalesi ve kale içerisinde bulunan antik harabeleri ziyaret ediyoruz. Ardından Batum’a varıyor ve Ayvazowski, Garapetyan, Gabaşhvili gibi ünlü Pre-sovyet dönemi ve yaşayan ressamların eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi gezisi, Çarlık hâkimiyeti döneminden kalma tarihi Katedral ve Batum Şehir Parkı'nı geziyoruz. Ardından şehir turunda 19.yy. da yapılmış olan Orta Cami, Aziz Nikolas Kilisesi, Piazza meydanı, Avrupa Meydanı ve Medea Heykeli ile Poseidon heykeli göreceğimiz yerler arasında.Gün içerisindeki gezilerimizi tamamladıktan sonra tekrar Sarp sınır kapısından geçerek Rize'de bulunan otelimize ulaşıyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Konaklama:Ramada Otel / Rize
Günün Restoranı ve Menüsü: Gürcü Peyniri (sulguni), cevizli patlıcan, gürcü mantısı (hinkali), peynirli pide (hacapuri), patatesli et, gürcü mantarı ve gürcü şarabı (Ekstra)

Gürcistan geçişleri için önemli bilgiler;

Gürcistan’a geçişler, Türk vatandaşlarına uygulanan pasaport muafiyeti sayesinde sadece TC Kimlikleri ile yapılmaktadır. Ehliyet ve diğer kimlik kartları ile geçiş yapılamaz.
Nüfus cüzdanları yıpranmamış olmalı ve soğuk damganın mutlaka görünür olması gerekmektedir. Gürcü gümrük görevlileri kimlik yıpranması konusunda son derece titiz davranmaktadır. Kimliğinizdeki fotoğrafınızın eski olması, pvc’sinin kalkmış olması, kenarlardaki/köşelerdeki yıpranmalar veya kenarlardan pvc’yi kesmiş olmanızdan dolayı geçiş yapamazsınız. 10 yıldan eski kimliklere de geçiş izni verilmemektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı bizim tavsiyemiz, tur tarihine kadar yeni çipli kimlik kartlarınızı almanız olacaktır. Ayrıca eğer varsa, geçerli pasaportunuzu da yedek bir önlem olarak yanınızda bulundurabilirsiniz.
Gürcistan geçişleri için 18 yaş altı misafirlerimizin Anne ve Babasının yanında olması gerekmektedir. Anne ve Baba ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Gürcistan’a geçişleri için Noter den onaylı Muvafakatname almaları gerekmektedir.
Gürcistan gümrüğünden ülkeye her türlü ilaç sokulması yasaklanmıştır.

5. Gün - ÇAY FABRİKASI - KEMENÇE MÜZESİ - KÜMBET YAYLASI - KUZALAN MİLLİ PARKI

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Rize bezleri yöresel alışveriş sonrası İyidere ilçesinde Karadeniz'in başlıca geçim kaynaklarından olan çay fabrikasına gidiyoruz.Bölgenin kalite belgeli ve kooperatif işletmesinde bulunan fabrikamızda yeşil yaprak çayın soframıza gelene kadar nasıl siyah ve kuru halini aldığını mühendislerden öğreneceğiz. Kalitesine göre farklı sınıflandırılan çaylardan alma imkânı da bulacağımız fabrika gezimiz sonrası Trabzon'da yöresel lezzetler alışverişi ardından Çarşıbaşı,Beşikdüzü üzerinde Görele'ye varıyoruz.Görele'de kemençe müzesi ziyareti ardından deniz seviyesinden 1750 metre yükseklikte bulunan meşhur Kümbet yaylasına ulaşıyoruz.Giresun'un en meşhur bu yaylasında doğa yürüyüşlerimiz ile birlikte barbekü olarak alacağımız öğle yemeği sonrasında 135 yıl önce dönemin Sivas valisi Halil Rıfat Paşa'nın köylülere gidemediğiniz yer sizin değildir sözleri ile halk tarafından el ile oyularak yapılan tünelden geçerek Kuzalan tabiat parkına ulaşıyoruz.Milli park içerisinde bulunan Kuzalan şelalesini görüyor birbirinden güzel anıları fotoğrafladıktan sonra Giresun'da bulunan otelimize ulaşıyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: Ramada Otel / Giresun

6. Gün - ORDU BOZTEPE - YASON BURNU - ÇARŞAMBA - SAMSUN

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Karadeniz’in incisi olarak adlandırılan Ordu’ya ulaşıyoruz. Şehir merkezinde vereceğimiz serbest zaman içerisinde arzu eden misafirlerimiz Teleferik ile deniz seviyesinden 475 metre yükseklikte bulunan Boztepe ye ulaştığı zaman göreceği manzara ile uçakla yolculuk yapıyormuşsunuz hissini verecek.Boztepe gezisi sonrası eski Perşembe ilçesi yolu üzerinden ilerlerken Yason burnu ve Yason kilisesini geziyoruz.Öğle yemeği için Terme pidesi menülü mola sonrası Çarşamba ilçesinde tarihi Görceli camiz ziyareti ardından Milli Mücadelenin bir kıvılcım olarak başladığı daha sonra tüm yurdu sardığı Atatürk şehri Samsun'da Bandırma vapurunun birebir ölçülerdeki maketinin bulunduğu Kurtuluş parkına gidiyoruz. Balmumu heykelleri ve dönem yansımaları eşliğinde gezilerimizi tamamladıktan sonra Atatürk’ün 18 silah ve kader arkadaşı ile birlikte Samsun’a ilk adımı attığı yer olan tütün iskelesi ve ilk adım anıtlarını ziyaret ediyor Kavak,Havza üzerinden Amasya'da bulunan otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Konaklama: Apple Palace Hotel / Amasya

7. Gün - AMASYA - MUMYALAR MÜZESİ - HAZERANLAR KONAĞI - ÇORUM

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Amasya şehir turumuza başlıyoruz. Yeşilırmak kenarında Harşena Dağı eteklerine kurulan Amasya Osmanlı İmparatorluğu’nda şehzadelerin eğitim gördüğü bir kent olmuştur. Şehir Kurtuluş Savaşımız'da çok önemli bir yeri olan Amasya Genelgesi ile cumhuriyet tarihi için de eşsiz bir öneme sahiptir. Şehir turumuza efsaneye göre Ferhat’ın şirin için açtığı su yolunu görerek başlıyoruz. Ardından Gök Medrese Cami ve Torumtay Türbesi'ni gezdikten sonra İlhanlılara ait olan yaklaşık 800 yaşındaki mumyalarıyla meşhur Amasya Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni geziyoruz. Ardından restorasyonda olan II. Beyazıd Külliyesi’ni dışarıdan gördükten sonra külliyenin bir bölümünde ziyarete açılan Amasya Minyatür Müzesi'ni, Amasya’da yetişmiş olan şehzadelerin balmumu heykellerinin sergilendiği Şehzadeler Müzesi’ni, geleneksel Amasya yalı boyu evlerinin en iyi örneklerinden biri olan Hazeranlar Konağı’nı, Pontos Krallığı’na ait olan Kral mezarlarını, 19.yy.da Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılan Saat kulesini, Özgün planıyla diğer Osmanlı medreselerinden ayrılan ve Amasya’da en yüksek eğitim merkezi olan Kapı Ağası Medresesi, günümüzde Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi müzesi olarak hizmet veren 14.yy yapısı olan Bimarhane, Amasya Kalesi ve (açık olması durumunda) Amasya Genelgesi’nin yayınlandığı ve günümüzde yıkılmış olan binanın yerine Yeşilırmak kenarında aynı planda yapılan Saraydüzü kışla binası milli mücadele müzesi ve kongre merkezini gezdikten sonra Çorum leblebi molası sonrası Ankara'ya ulaşıyoruz. Pegasus Havayolları 21.35 İzmir uçağı ile Adnan Menderes Havalimanı'na hareket ediyor bir sonraki turlarımızda görüşmek üzere sizlere veda ediyoruz.